Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Pek çok kişi üzerine kayıtlı bulunan kredi kartlarının ve bireysel kredi borçlarının taksitlerinin tümünü ödeyememekte ve mevcut borçların üzerine sürekli olarak faiz eklenmektedir. Bu durum sonucunda da tüketicilerin faizler ile birken borçların ödemelerini yapamamakta ve mevcut borçları yüzünden sıkıntılar yaşamaktadır. Bunun sonucunda bankalar bazı uygulamalara giderek tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak borç transfer kredisi ürünü sunmaktadır.

Borç kapatma kredisi veren bankalar bu kredi seçeneğinde asıl amaç olarak pek çok bankada borcu bulunan kişilerin tek bir bankaya borç transferi yaparak ödeme kolaylığı sağlamasıdır. Araştırmalar doğrultusunda borç kapatma kredisi veren bankalar diğer bankalara olan borç problemlerini ortadan kaldırarak ve uygun faiz oranları ile hazırlanmış bir ödeme planı ile tüketicilerin sorunsuz finansal faaliyetlerini yürütmesini sağlamaktadır.

Tüm kredi ve kredi kartı borçlarını gerekli koşulların karşılanması sonrasında uygun ödeme seçenekleri ile hazırlanan ödeme planları doğrultusunda borç kapatma kredisi veren bankalar ile anlaşma yaparak transfer edebilmek için belli başlı koşullara uyum sağlanması gerekmektedir. Aylık %1,15’ten başlamakta olan faz oranları ile borçlarını tek bir noktada toplamak isteyen kişilerin öncelikle ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartı borçları transfer işleminde geçerli olmaktadır. Konut kredileri, KMH ve Finansbank’ta bulanan borçlar transfer edilememektedir.

Borç kapatma kredisi veren bankalar;

  • Burgan Bank
  • Denizbank
  • Akbank
  • Vakıfbank

Transfer işlemlerinde karşı bankanın tüm borcunun tamamı transfer edilmektedir. Şube ekranlarında görülmekte olan tutardan daha düşük tutarlı bir transfer işlemi söz konusu olmamaktadır. Karşı bankaya yapılan EFT işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Karşı bankaya yapılmakta olan EFT işlemleri EFT’nin yapılmış olduğu günün bir sonraki iş günü karşı bankaya ulaşmaktadır. Kredi miktarı karşı bankanın kredi kartı numarasına gönderilmesi sebebi ile ayrıca işlem yapılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak kredi borcu için yapılmakta olan borç transferi işlemleri kapsamında müşterinin muhakkak diğer banka şubesine yapmış olduğu ödeme ile ilgi bilgiyi vermesi gerekmektedir.

Borç kapatma kredisi işlemlerinde bankalar belli başlı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar içerisinde öncelikle nüfus cüzdanı aslı ya da noter tasdikli sureti bulunmaktadır. Daha sonrasında adres kayıt sisteminde adres bilgisinin güncel olmaması durumunda telefon, doğalgaz, elektrik, su ve cep telefonu faturalarından son 3 ay içerisinde düzenlenmiş olanlardan bir tanesi ile gelir belgesi gerekmektedir.

Borç transfer işlemlerinde talebin işlemin yapılacak olduğu bankanın herhangi bir şubesine gidilerek yapılması gerekmektedir. İstenilen belgelerin beyan edilmesi üzerine transfer işleminin tamamlanmasının ardından mevcut banka borcunun vadesinde ve düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.