Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir

Kredi notu mevcut borçların ödeme alışkanlıklarını göstermekte olan bir skaladır. Bankalar bireysel ya da kurumsal müşterilerinin kredi notlarını inceleyerek risk profilleri hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu profil ile de işlemlerin onay ya da red verilmesi hususunda bir karara varmaktadırlar. Bankaların kendi çalışma politikaları gereğince oluşturdukları belli bir puanlama sistemleri ve farklı karar verme kriterleri bulunmaktadır. Ancak Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş olan notlara daha çok dikkat etmektedirler.

Kredi notları bankacılık işlemleri esnasında bir ön eleme niteliği taşımaktadır. Bankalar kurumsal ve bireysel tüm müşterilerinin geçmiş dönem finansal işlemlerini (kredi kullanımlarını, ödeme disiplinlerini ve mevcut borçlarını) bu puanlama sisteminden inceleyerek verecek oldukları bankacılık ürünlerinin ödemelerini garantiye almak istemektedirler.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notu hesaplaması üzerinde pek çok kriter değerlendirmeye alınmaktadır. Kredili hesapların sayısı, toplam kredi limiti, borç bakiyesi, kullanılan kredilerin tarihleri, mevcut borçlardaki gecikmeler ve sayıları, ödeme disiplini, kredi tarihçeleri, kredilerin çeşitliliği, kredilerin sayısı ve son dönemde açılmış kredi sayısı gibi pek çok kriter kredi notunu olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Mevcut borçların ödemelerinde yaşanılan problemler ve kullanılan kredilerin ödemelerinde yaşanılan aksaklıklar kredi notunun hızla düşmesine yol açabilmektedir. Düşen kredi notunun yükselebilmesi için ödemelerin düzenli olarak yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu durum karşısında kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna yanıt vermek pek mümkün olmamaktadır.

Her ay düzenli olarak finansal kuruluşların ve bankaların bir araya getirerek aktarmış olduğu bilgilerle güncellenen kredi notu ödeme disiplinsizliği yaşayan kişilerde riskli profile doğru seyredebilmektedir. Bir iki ay ödemelerde yaşanılan gecikmeler ve daha sonrasında yapılan düzenli ödemeler her ay güncellendiği için kredi notuna olumlu yansıyabilecektir. Ancak tamamen risk profili oluşturan kişilerin kredi notu kaç ayda yükselir bilinememektedir. Çünkü geçmiş dönemlerde oluşturulan olumsuz profilin çok kısa bir süre içerisinde düzelmesi mümkün olmamaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı

Ödemelerin düzenli yapılmasına ve mevcut borçların kapatılmasına karşın kredi notunda yükselme gözlenmiyorsa kişilerin aktif bir kredi kartı kullanıcı olması önerilmektedir. Düşük limitli bir kredi kartı kullanarak tüm ödemelerin ve işlemlerin bu kart üzerinden yapılması kredi notuna olumlu etki etmektedir. Ayrıca kredi kartının borç ekstresinin asgari tutar üzerinden değil tamamının ödenmesi de büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Kartın herhangi bir gecikmeye düşmesi kaçınılmaz olumsuzluklara yol açacağından son ödeme tarihi gelmeden borcun ödenmesi de faydalı olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.