Kredim Varken Başka Kredi Çekebilir miyim

Günümüzde çoğu kişi borçlarını kapatmak için bankaların kendilerine sunmuş oldukları kredilerden faydalanmaktadır. Bazı zamanlarda da bu kredileri ödeyemeyen kişiler ikinci bir krediye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kişilerin kredilerinin kabul edilip edilemeyeceği ise kişinin ilk kredisinin durumuna bağlıdır.

Eğer ilk kredinizin ödemelerinde çok fazla sorun oluşturmamış ve icra takibine düşmemişseniz ikinci bir kredi çekebilirsiniz. Ama bu tür sıkıntılarla karşılaşmışsanız ve ikinci kredinizi çekmek istiyorsanız  kredi alıp almamanız tamamen bankanın kararına kalmıştır.

İkinci Krediyi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ikinci kredinizi çekmek için bir bankaya başvurursanız bankaların size kredi vermeden önce dikkat ettikleri kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında tabi ki de kredi çekmek isteyen kişilerin aylık geliri gelmektedir. Daha sonrasında ise bankalar üzerinizde bulunan ipoteklere, kredi geçmişinize, düzenli ödemelerinize ve kredi notunuza dikkat etmektedir. Eğer bir kamu kuruluşunda çalışıyorsanız veya devlet memuruysanız ikinci krediyi çekmeniz küçük ve orta boy işletmelere göre çok daha kolay olmaktadır.

İkinci krediyi çekmeye karar vermiş ve başvuru yapmışsanız bankalar size kredi vermeden önce İlk kredinizde aldığınız borç miktarını ve talep ettiğiniz ikinci kredinin miktarını göz önünde bulunduracaklardır. Aynı zamanda taşıt veya konut kredisi almak isterseniz banka sizin için üst limiti oldukça yukarılara çıkartacaktır. Ancak eğer ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız üst sınırı banka biraz daha aşağılara çekecektir.

Bu üst sınır bankaların kararına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kimi bankalar ihtiyaç kredisini bir aylık gelirinizin 40 katına kadar çıkarırken bazı bankalar bu durumu 30 katına bazıları da 45 katına çıkarabilmektedir. Bu tamamen bankanın kendi isteğine bağlıdır. Eğer eşiniz çalışıyorsa ve onun gelirini de beyan ederseniz bankalar üst limiti buna göre arttıracaktır. Taşıt ve konut kredilerinde üst limit 100 – 150 katına kadar çıkabilmektedir.

Düşük Faizli Kredi Çekmek İçin Yapmanız Gerekenler

Çoğu banka ikinci kredisini çekmek isteyen kişilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hatta bu krediden faydalanabilmek için ilk krediyi başvurduğunuz bankadan çekmenize bile gerek yoktur. Bu kredilerden faydalanmak içinse tek yapmanız gereken herhangi bir bankaya gitmek, bir kredi kullandığınızı belirtmek ve ikinci bir kredi çekmek istediğinizi söylemek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.