PTT Çocuk Parası Ne Kadar? Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni bir bebeğiniz dünyaya geldiyse her bir çocuğunuz için devletin size çocuk yardımı olarak yaptığı desteğe çocuk yardımı denilmektedir. Bu ödeme PTT üzerinden, çocuğun hayattaysa annesi değilse babası adına devlet tarafından bir kereliğe mahsus ödenmektedir.

PTT ÇOCUK PARASI NE KADAR

2017 yılı itibariyle devlet, çocuk yardımı olarak yaklaşık 132 TL bir destek sağlamaktadır. Bu yardım dışında devletin doğan çocuk için farklı yardımları da vardır ancak çocuk parası olarak bilinen ver hiçbir koşul olmadan devlet tarafından her yenidoğan çocuk için aileye yaptığı desteğin adı çocuk yardımı olup tek seferliğe mahsus olmak üzere PTT üzerinden 132 TL olarak destek yapılmaktadır. Bu ödemeyi almak için, doğum sonrası hastaneden çıkmadan önce çocuğunuzun doğum belgesini alıp en yakın sürede çocuğunuzun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimliğini onaylatmanız yeterlidir.

PTT ÇOCUK PARASI NASIL SORGULANIR

Çocuğunuzun kimliğini onaylatma sonrası ortalama 30 ile 90 gün içerisinde en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile giderek çocuk parasını alabilirsiniz. İnternet üzerinden maalesef çocuk parasının ödenip ödenmediğini sorgulamanız mümkün değildir. Bu sorgulama için devlet, bir sistem hazırlayarak vatandaşların kullanımına sunmamıştır. Bu desteğin adınıza gönderilip gönderilmediğini, en yakın PTT şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Bunun için minimum 90 gün beklemenizi öneririz.

Bazı durumlarda çocuğunuzun kimliğini çıkartmanız akabinde 30 gün içerisinde PTT şubesinden destek ödemesi alınabildiği gibi, bazı durumlarda 90 güne kadar bu ödemenin gelmediği görülmüştür. Bu nedenle PTT şubesinde sıra bekleyerek ödemenin gelip gelmediğinin kontolü ile zaman harcamamanız için tahmini çocuğunuzun doğumundan 90 gün sonra giderek ödemenizi direkt alabileceğinizi ön görüyoruz.

ÇOCUK PARASI ALMA ŞARTLARI

PTT üzerinden ödenen çocuk parasını alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız dışında herhangi bir şart aranmamaktadır. Devlet, yenidoğan her çocuk için, anne veya babaya direkt olarak 2017 yılı itibariyle 132 TL destek sağlamaktadır. Bu ödemeyi yaparken herhangi bir şekilde anne veya babanın sigortalı veya devlet memuru olması gibi hiçbir şart aramamaktadır. Hiçbir sağlık güvenceniz olmasa dahi bu destekten yararlanılabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.